Журналістика даних

Вивчення курсу сприяє поглибленню й спеціалізації знань і вмінь журналіста в сфері роботи з даними. Розглядається весь алгоритм роботи з даними в медіа, принципи збору, аналізу та візуалізації. Важливою складовою курсу є проходження цих етапів на практиці та отримання навичок під час безпосередньої роботи студентів з даними. Результатом роботи під час курсу є фінальний проект – матеріал з журналістики даних, створення якого має відбуватися із застосуванням усіх навичок, отриманих під час проходження курсу.

Курс є важливою складовою підготовки майбутніх спеціалістів, які хочуть більш глибше розуміти сьогоднішній світ, наповнений даними. Журналістика даних поєднує принципи журналістики з техніками обробки та аналізу великих обсягів даних для створення інсайтів та історій, які можуть ховатися в цих даних. Під час вивчення цієї дисципліни студенти навчаються збирати, очищувати, аналізувати та інтерпретувати дані з різних джерел, включаючи бази даних, соціальні медіа, веб-сторінки та інші цифрові ресурси. Крім того, студенти оволодівають навичками візуалізації даних та створення інфографіки, яка вже є невід’ємним елементів сьогоднішніх новинних ресурсів. Також під час навчання студенти досліджують питання етики використання даних та їх захисту, розуміють, як правильно представити дані, щоб уникнути спотворення чи неправдивої інтерпретації інформації.

Метою вивчення дисципліни є ознайомлення студентів із таким напрямом журналістики як журналістика даних, із кращими практиками цієї сфери як у світі, так і в Україні; навчити студентів шукати історії, теми за допомогою даних, аналізувати вже існуючі журналістські матеріали цього напрямку із розумінням алгоритму, як вони створюються; навчити на практиці використовувати різні методи збору, аналізу та візуалізації даних у своїй подальшій журналістській роботі.

Завданням курсу є вивчення методів збирання даних з різних джерел, веб-скрейпінгу, ефективного очищення та структурування даних для подальшого їх аналізу, ознайомлення із підходами до аналізу даних, виявлення тенденцій, зв’язків та відхилення, вивчення алгоритмів візуалізації даних та використання інструментів для цього, розуміння як на основі даних можна створювати новинні історії, проводити розслідування та перевіряти інформацію.

Під час курсу передбачено використання наступних методів:

  • лекційні заняття, під час яких відбувається розгляд і обговорення теоретичного матеріалу, журналістських робіт, питань для самостійного опрацювання в індивідуальному та груповому форматі;
  • групова робота з обговорення практичних ситуацій, проблемних кейсів, теоретичних питань;
  • виконання самостійних робіт і тестів;
  • практичні заняття із навчання використання різних інструментів з візуалізації даних, таблиць Google Spreadsheet, інструментів для веб-скрейпінгу;
  • обговорення та перевірка практичних завдань, виконаних студентами під час індивідуальної роботи;
  • гостьові лекції журналістів, аналітиків даних.

Силабус дисципліни

Викладачі

Олена Чуранова

Старша викладачка